Wychodzenie z długów – od czego zacząć?

Zaczyna się bardzo niewinnie – otrzymujemy dodatkowe pieniądze z banku, gdyż mamy odpowiednią zdolność kredytową i wcześniej nie figurowaliśmy w takich miejscach jak krajowy rejestr dłużników. Przyjmujemy dodatkowe pieniądze, bo akurat mamy w planach remont czy brakuje nam do wyjazdu na wymarzone wczasy. Po pewnym czasie tracimy płynność finansową i zaczynają się problemy ze spłatą rat, popadamy w długi, jak zachować się w tej sytuacji?

Nie wolno unikać kontaktu z bankiem

Wiele osób czuje się tak bezsilnie, że w pewnym momencie przestaje zwracać uwagę na kolejne wezwania do zapłaty, które wysyła bank. Udawania, że problem nie istnieje to najgorsze, co możemy na dają chwilę zrobić. Warto zdecydować się na podjęcie negocjacji, najlepiej zwrócić się do banku z prośbą o rozmowę, wyjaśnić, że obecnie mamy problem z gotówką, bank z pewnością pójdzie nam na rękę i odroczy termin spłaty rat lub całkowicie go wydłuży. Dzięki temu nie będziemy martwić się o rosnące odsetki, jednocześnie będzie w stanie zachować płynność finansową tj. domowy budżet nie będzie tak bardzo przeciążony. Współpraca z bankiem czy placówką pożyczkową to podstawa, trzeba mieć świadomość tego, że im również zależy na tym, aby odzyskać pieniądze.

Plan działania i analiza wydatków

Aby móc wyjść ze spirali zadłużenia, trzeba uprzednio dokładnie przeanalizować swoje dotychczasowe wydatki, spróbować ograniczyć niektóre z nich. Szukajmy dodatkowych źródeł dochodu, być może będziemy mogli zawnioskować o podwyżkę w pracy, to też dobre rozwiązanie z sytuacji. Mające większą wiedzę na temat swoich wydatków, z pewnością będziemy przykuwać większą wagę do tego, ile i na co wydajemy wypłatę.

Nie bójmy prosić się o pomoc najbliższych. Być może ktoś z rodziny zechce udzielić nam pożyczki na spłatę zobowiązań. Można też zdecydować się na wsparcie specjalisty od finansów, którzy pomoże nam ustalić plan oddłużania i wspólnymi siłami  z pewnością uda nam się stanąć na nogi. Problemy finansowe, to nie tylko kwestia braku pieniędzy, to równocześnie bardzo duże obciążenie psychiczne. Jesteśmy w ciągłym stresie, co bardzo negatywnie może odbić się na naszym zdrowiu.

Wychodzenie z długów to proces długotrwały, także należy uzbroić się w cierpliwość i zakasać rękawy, bo będą potrzebne nam dodatkowe pieniądze. Choć na początku może się wydawać, że nie będziemy w stanie poradzić sobie z takim obciążeniem, prawda jest taka, że można wyjść z każdego zadłużenia, trzeba być jednak konsekwentnym w działaniu i maksymalnie zmotywowanym.

Więcej na temat krajowego rejestru dłużników w artykule Kapitalnych:

https://kapitalni.org/pl/artykuly/rejestr-dluznikow-niewyplacalnych-co-oznacza-i-w-jakiej-sytuacji-dokonuje-sie-wpisu-do-rejestru-dluznikow,73,201

oraz Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krajowy_Rejestr_D%C5%82ug%C3%B3w