Q&A

Czy każdy z nas musi rozliczać się z PIT?

Co roku Urząd Skarbowy daje nam termin, do którego musimy rozliczyć się z dochodu za ubiegły rok. Czy jednak wszyscy jesteśmy zmuszeni do tego? Może nie powinniśmy rozliczać się z naszych dochodów?

Kiedy powinniśmy się rozliczyć?

Rozliczenie z zeznania podatkowego powinien wykonać każdy, kto w roku wcześniejszym miał jakikolwiek dochód. Jeśli wykonywaliśmy jakąś pracę w sposób legalny i nasz pracodawca odprowadzał od naszych zarobków podatki, to możemy mieć pewność, że na początku roku prześle do nas PIT, który będziemy musli rozliczyć w Urzędzie Skarbowym.

Bardzo wiele osób pracuje, jednak od swoich dochodów nie ma odprowadzanych żadnych podatków. Osoby te nie rozliczają się ze swoich dochodów, choć tak naprawdę powinny to zrobić. Pamiętajmy więc, że każdą zarobioną złotówkę, powinniśmy tak naprawdę zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że w przyszłości nie będą nas czekać niemiłe akcje z urzędnikami.

Wspólnie z małżonkiem

Niektórzy rozliczają się wspólnie z małżonkiem czy małżonką. Jest to w bardzo wielu przypadkach korzystne i można uniknąć konieczności dopłacania podatku do Urzędu Skarbowego. Niestety nadal sporo osób zapomina o tym, że taka możliwość istnieje, a przecież można z korzyścią ją wykorzystać.

PIT a ukończone 18 lat

Młodzi ludzie często nie wiedzą do końca, czym tak naprawdę jest rozliczenie PIT. Wydaje im się, że skoro stali się dorośli, to na nich również spoczywa obowiązek rozliczania się co roku z Urzędem Skarbowym. Oczywiście, że tak jest ale tylko wtedy, gdy osiągnęli jakiś dochód. Jeśli w poprzednim roku nie zarobiliśmy ani złotówki, to nawet ukończenie osiemnastu lat nic nie zmieni. Nie musimy składać deklaracji PIT.

Co jeśli nie złożymy PIT?

Jeśli zdarzy się tak, że nie złożymy rozliczenia PIT w terminie, to możemy spodziewać się kary do zapłacenia. Oczywiście Urząd Skarbowy może nam taką karę anulować, jeśli zgłosimy się sami i oświadczymy, że szczerze żałujemy.

Trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli zostanie nam odroczona kara za brak rozliczenia PIT, to i tak będziemy musieli zapłacić zaległy podatek oraz odsetki ustawowe za zwłokę. Nie warto dlatego zwlekać ze składaniem deklaracji PIT, ponieważ wiąże się to z problemami. Każdy z nas ma sporo czasu na to, aby rozliczyć się z dochodu za rok ubiegły. Nie powinno być to więc większym problemem, choć jak pokazuje rzeczywistość sporo osób nadal o tym zapomina. Jeśli chcemy uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym, to rozliczajmy się na czas. Pamiętajmy, każdy kto osiąga dochód musi się rozliczać z PIT!