Co oznacza skrót PKB?

Zbliżają się wybory polityczne i to właśnie w nich najczęściej słyszymy zwrot PKB. Człowiek nie interesujący się zupełnie takimi wskaźnikami nie wie co on oznacza i kiedy usłyszy, że w tym roku jest on lepszy niż w poprzednim to widzi od razu wizję poprawy sytuacji finansowej w kraju. Jest to bardzo mylne pojęcie, bo w rzeczywistości PKB może rzeczywiście oznaczać, że sytuacja w kraju się poprawiła, ale tylko wówczas wtedy, kiedy wzrost następuje w określonych okolicznościach.

Co podwyższa takie wskaźniki jak PKB?

Przede wszystkim musimy jasno powiedzieć, że wzrost PKB nie musi oznaczać znaczącej poprawy sytuacji finansowej w kraju. Kiedy np zdarzy się w kraju jakiś kataklizm, który zniszczy drogi i inne rzeczy to ich odbudowanie sprawi, że znajdziemy się w takim samym punkcie jakim kraj był przed kataklizmem. Więc generalnie nic nam się nie poprawi, a wskaźnik wzrośnie.

Owy wskaźnik wzrasta poprzez wydane pieniądze, a nie uwzględnia tych darmowych prac nawet kiedy realnie poprawiają sytuację w kraju. Mam na myśli wolontariaty i wszelkie inne pomoce, za które nie pobieramy pieniędzy, ale także nie płacimy za nie. Transakcje bezgotówkowe niezależnie w jakiej formie nie są w tym uwzględniane.

Wskaźnik uwzględnia także kredyty bankowe zaciągane przez polaków i według niego korzystniej jest zaciągnąć dług, bo wtedy wskaźnik wzrośnie, a niżeli oszczędzać pieniądze.

Jak widać na powyższych przykładach, owy wskaźnik jest miarodajny, ale tylko wtedy jak zagłębimy się bardziej w szczegóły wzrostu jego wartości. Tylko uwzględniając inne wskaźniki możemy stwierdzić czy nastąpiła poprawa i wzrost, a nie tylko na podstawie PKB. Jest to bardzo zgubne działanie, bo jeśli w danym miesiącu rozliczeniowym, który był wyjątkowo słaby nastąpi jego poprawa to i tak nie można mówić o poprawie kondycji finansowej danego kraju.

Zaciągnięte przez ludzi kredyty mimo, że podwyższają ten ulubiony przez polityków wskaźnik nie sprawiają, że sytuacja polaków jest lepsza, a wręcz przeciwnie. To pokazuje, że nie stać nas na rzeczy i musimy pieniądze pożyczać. Warto się nad tym zastanowić i nauczyć się rozróżniać te pojęcia, bo właśnie dzięki temu nabieramy prawdziwej świadomości co do sytuacji w naszym kraju i nie dajemy sobie mydlić oczu wartościami, które średnio pokrywają się w życiu i sytuacji finansowej każdego z nas. Według wskaźnika PKB nie warto robić nic bezinteresownie i za darmo, ale już włączając w to inne wskaźniki jest to bardzo korzystne i nie powinniśmy z tego rezygnować, bo realnie to poprawia również sytuację w Polsce.