Q&A

CV idealne – jak je napisać?

Napisanie dobrego CV to pierwszy krok do wymarzonej pracy. Bardzo często zdarza się, że CV pisane jest sztampowo, bez większego zastanowienia. Rozsyłane w niezliczonych ilościach nie kończy się zaproszeniem na rozmowę. Takie postępowanie powoduje tylko frustrację oraz zniechęcenie. Jak napisać CV, które stanie się zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną?

 

Indywidualne podejście

Wysyłanie wszędzie takiego samego CV jest liczeniem na duży łut szczęścia. CV, by było skuteczne musi być spersonalizowane. Przed każdą aplikacją powinniśmy przeanalizować, jakie umiejętności czy doświadczenia mogą być przydatne na danym stanowisku.

Badania potwierdzają, że rekruter średnio przez 6 sekund patrzy na CV. Jego wzrok pada w miejscach zbliżonych do litery F, i to jest pierwsza wskazówka, jak napisać idealne CV.

Najważniejsze informacje muszą zostać umieszczone na górze oraz po lewej stronie. To właśnie tu, pod imieniem oraz nazwiskiem umieszczamy nazwę stanowiska na które aplikujemy. Następnie przychodzi czas na trzy najważniejsze sekcje. Umiejętności, doświadczenie zawodowe oraz podsumowanie zawodowe. Wszystkie te informacje muszą pojawić się po lewej stronie CV i koniecznie na pierwszej stronie.

Druga strona CV to informacje mniej istotne, które nie są tak ważne dla rekruterów. Nie można dopuścić, by podsumowanie zawodowe zostało zepchnięte na drugą stronę CV, gdyż jest to jeden z elementów, który daje szansę na wyróżnienie się z tłumu innych kandydatów.

Umiejętności, doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie należy dokładnie opisać. Należy opisywać swoje osiągnięcia używając konkretnego słownictwa, mierzalnych danych, które mają magiczną moc przyciągania uwagi.

Najważniejsze jest wykreślanie

Na koniec, po dokładnym opisaniu swoich osiągnięć zadanie najtrudniejsze. Wykreślanie! Przyszłego pracodawcy na prawdę nie interesuje udział w kółkach zainteresowań na studiach, jeżeli miało to miejsce 20 lat temu, co innego, gdy jest to początek kariery zawodowej. Pracodawca nie musi również wiedzieć, że studia opłacałeś pracując w knajpie, czy warsztacie samochodowym.

Ostatnie dwa miejsca pracy w zupełności wystarczą pracodawcy. Warto pamiętać, że dużo nie zawsze znaczy dobrze. Korzystniej jest podać przyszłemu pracodawcy tylko te informacje, które mogą mieć wpływ na nasze zatrudnienie.

Skondensowanie informacji ma jeszcze jedną zaletę. Pozwoli umieścić wszystkie najważniejsze wiadomości na pierwszej stronie CV, czyli tam, gdzie pracodawcy patrzą najczęściej. Dzięki takiej metodzie działania można być pewnym, że spersonalizowane CV zainteresuje przyszłego pracodawcę.