Q&A

Jak rozpoznać piramidę finansową?

Zdecydowana większość osób na pewno słyszała w mediach o ludziach, którzy zostali oszukani przez piramidę finansową przez co stracili oszczędności swojego życia. Czy trudno jest zatem rozpoznać wcześniej, że ma się do czynienia z piramidą finansową? Czym dokładnie jest piramida finansowa i w jaki sposób można uniknąć zainwestowania w nią środków finansowych?

Dlaczego ludzie inwestują pieniądze w omawiany mechanizm?

Piramidy finansowe pozwalają bowiem pierwszym uczestnikom na zarobienie pieniędzy nie tylko bardzo szybko, ale również praktycznie bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka. Nie jest konieczne poświęcanie czasu na różnego rodzaju analizy czy angażowanie się w skomplikowane przedsięwzięcia inwestycyjne. Niestety piramidy finansowe nie wyglądają tak kolorowo w rzeczywistości. Każdy tego typu mechanizm musi prędzej czy później upaść. Dojdzie do momentu, w którym środki napływające do struktury będą niższe w porównaniu do wypłacanych. Zawsze w systemie Ponziego będą zarabiały osoby, które zainwestują w początkowej fazie funkcjonowania danej instytucji. Pieniądze muszą im bowiem zostać wypłacone, by uśpić czujność kolejnych uczestników, a także zdobyć ich zaufanie. Muszą oni wyjść z założenia, że dana firma wypłaca stosunkowo wysokie kwoty pieniężne, dlatego warto zainwestować swoje środki.

Jak rozpoznać piramidę finansową?

Wydaje się nieprawdopodobne, że schemat Ponziego została już rozpracowana mnóstwo razy, a praktycznie w każdej dekadzie tysiące osób w różnych stronach świata daje się oszukać na ten proceder. Rozpoznanie piramidy finansowej jest tylko z pozoru proste. Nigdy nie powinno się wierzyć, że jakikolwiek mechanizm pozwoli na zarobienie bardzo dużych środków pieniężnych w stosunkowo krótkim czasie. Nie jest możliwe inwestowanie bez żadnego ryzyka. Nie można również liczyć na pewne zyski. Wyjątkiem mogą być oczywiście lokaty terminowe w bankach. Niepokój powinny przede wszystkim obudzić nadmierne zyski oferowane przez daną firmę w porównaniu dostępnymi na rynku.

Czy piramidy finansowe są nielegalne?

Należy zdawać sobie sprawę, że w zdecydowanej większości państw świata piramidy finansowe są nielegalne. W przypadku Polski omawiany proceder regulowany jest przez ustawę z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Zostało w niej bowiem sprecyzowane, że zakazane jest tworzenie systemu sprzedaży lawinowej polegającym na tym, że poszczególnym uczestnikom będzie się należało wynagrodzenie tylko i wyłącznie z tytułu nakłaniania innych osób, by również dołączyły do tego mechanizmu.