Q&A

Rejestracja auta w Polsce

Kupno samochodu, czy to używanego, czy z salonu, wiąże się dla nowego właściciela z ogromną dawką emocji. Nie wolno jednak zapominać o tym, że trzeba dopełnić pewnych formalności, żeby auto zostało w ogóle dopuszczone do ruchu po polskich drogach. Nie każdy kupujący wie o tym, że od momentu zakupu samochodu ma 30 dni na zgłoszenie się do wydziału komunikacji i zarejestrowanie swojego pojazdu zgodnie z odpowiednią procedurą. Rejestracja samochodu wielu osobom kojarzy się z zajęciem wyczerpującym i bardzo czasochłonnym. Jednak wiedząc zawczasu, jaki komplet dokumentów należy dostarczyć, można skrócić czas potrzebny na nią do minimum. Warto wiedzieć o tym, że inne dokumenty będą wymagane w przypadku samochodu kupionego w salonie, inne zaś – przy kupnie z zagranicy lub od osoby prywatnej.

Jakich formalności należy dopilnować przed zgłoszeniem się do Wydziału Komunikacji?

Przed zgłoszeniem się do Wydziału Komunikacji w swoim mieście warto pamiętać o tym, że osoby, które kupiły auto od osoby prywatnej, muszą uregulować podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% od kwoty przedstawionej na umowie. Zwolnione z tej opłaty są osoby, które kupiły samochód za mniej niż 1000 zł. Jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, nowy właściciel zmuszony jest do uregulowania akcyzy w wysokości 3,1% lub 18,6% – w zależności od pojemności silnika. Ta opłata nie dotyczy aut dostawczych.

Z jakimi dokumentami należy zgłosić się do Wydziału Komunikacji?

Warto pamiętać o tym, że osoby, które nie dysponują dostateczną ilością czasu, a pragną zarejestrować swój nowy pojazd, mogą skorzystać z pomocy pełnomocnika. Jeśli wyznaczą do tego osobę z rodziny, wystawienie takiego pełnomocnictwa jest darmowe. Skorzystanie z pomocy osobie niespokrewnionej będzie kosztować 17 zł.

Skompletowanie wszystkich niezbędnych dokumentów przed wizytą w wydziale komunikacji pozwoli oszczędzić czas i skrócić wszystkie formalności do minimum. Należy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające dokonanie opłat skarbowych, oryginał dowodu własności auta, dotychczasowe tablice rejestracyjne, dowód osobisty, kartę pojazdu, dotychczasowy dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczeniową oraz wniosek o rejestrację samochodu. Należy także pamiętać o uiszczeniu niezbędnych opłat za rejestrację auta. Przy sprowadzeniu auta z zagranicy warto zadbać o to, by wszystkie niezbędne dokumenty zostały przetłumaczone na język polski oraz mieć przy sobie potwierdzenie wyrejestrowania auta w kraju pochodzenia. Warto pamiętać o tym, że zagraniczne badania techniczne są w Polsce cały czas aktualne, pod warunkiem, że od czasu ich wykonania nie minęło więcej niż 12 miesięcy.