Q&A

Wypowiedzenie umowy najmu – jak to zrobić?

Kiedy posiadamy lokal na wynajem, konieczne jest sporządzanie umowy najmu. Nie można bowiem wynajmować lokalu, jeśli nie ma do tego żadnej podstawy prawnej. Umowy najmu są bardzo różne – możemy zawrzeć umowę na czas określony, jak również i na czas nieokreślony. To co jest jednak bardzo ważne to kwestia, w jaki sposób można przeprowadzić wypowiedzenie umowy najmu na czas określony. Z reguły nie ma z nią większych problemów: umowa kończy się z dniem jej zakończenia. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy konieczne jest wcześniejsze wypowiedzenie umowy najmu na czas określony? W naszym artykule znajdziecie państwo odpowiedzi na to, jak również i wiele innych pytań, które związane są z prawidłowym wypowiedzeniem umowy najmu na czas określony.

Po pierwsze określ dokładne warunki umowy najmu

Niezależnie od tego, czy mówimy o umowie na czas określony, czy też takiej, która zawierana jest na czas nieokreślony, zawsze musimy na początku ustalić warunki jej trwania. Pomiędzy najemcą a wynajmującym, muszą zostać ustalone konkretne zasady, na których będzie się taka umowa opierała. To jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest także, jeśli chodzi o warunki trwania takiej umowy, określenie, kiedy i w jakich przypadkach, umowa może zostać wypowiedziana oraz jaki w takim przypadku obowiązuje okres wypowiedzenia. Z reguły wynosi on miesiąc, chociaż może się zdarzyć, że okres wypowiedzenia będzie inny.

W jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

Kiedy wiemy już, jakie warunki są niezbędne do tego, aby w prawidłowy sposób dokonać wypowiedzenia umowy najmu na czas określony, przyjrzyjmy się temu, jak powinien przebiegać proces jej wypowiedzenia. Przede wszystkim, obie strony umowy, muszą zostać poinformowane o tym, że nastąpi wypowiedzenie umowy. Najlepiej zrobić to pisemnie, aby obie strony miały podstawę prawną. Kolejnym czynnikiem, który jest bardzo ważny, jeśli chodzi o wypowiedzenie umowy najmu na czas określony, jest zachowanie czasu jej wypowiedzenia. Jeśli wynosi on miesiąc, umowa przestaje obowiązywać po miesiącu, od czasu, w którym obie strony zostały poinformowane o jej planowanym zakończeniu. Może się jednak zdarzyć, że okres wypowiedzenia nie zostanie zachowany. W takim przypadku musi istnieć podstawa prawna, wedle której okres wypowiedzenia nie musi zostać zachowany. O takiej sytuacji, także obie strony muszą zostać poinformowane. Należy jednak podkreślić, że do tego rodzaju sytuacji dochodzi niezmiernie rzadko.